Viimase aja suurenenud huvi eksosoomide vastu on toonud kaasa küsimusi ja paraku ka segadust ning valearusaamu nende mõju kohta. Et pakkuda selgust ja aidata mõista, mida eksosoomid endast tegelikult kujutavad ning kuidas toimivad, selgitab dr Laasma erinevatele välismaises teaduskirjanduses ilmunud artiklitele tuginedes põhjalikumalt eksosoomide olemust. Soovitame alati enne protseduurile tulekut teha eeltööd ning soovi korral tutvuda ka rahvusvaheliste publikatsioonidega, et saavutada parim teadlikkus.
Mis on eksosoomid ja miks neid kasutatakse?
Eksosoomid on ekstratsellulaarsed vesiikulid (EV-d), mille läbimõõt on ligikaudu 30–150 nm ja mida rakud toodavad.
Need on nagu ümbrikud, kuhu paned sõnumi sisse, et see jõuaks sõnumisaajani. Eksosoomid on endo-lüsosomaalse päritolu ja lipiidse membraaniga bioaktiivsed kehakesed, mida väljutatakse pea kõikidest rakutüüpidest raku homeostaasi või patogeneesi tagajärjel. Eksosoomid kannavad rakkudest pärit valke ning funktsionaalseid nukleiinhappeid, kasvufaktoreid, peegeldades päritoluraku füsioloogilist seisundit ja organismi üldist heaolu. Eksosoomidel on ka suur terapeutiline potentsiaal ning need on muutumas üha olulisemateks meditsiinis kasutatavateks molekulideks.
Regeneratiivses meditsiinis kasutatakse tüvirakkude eksosoome. Tüvirakud võivad pärineda inimeselt (embrüonaalsed ehk loote tüvirakud või somaatilised ehk täiskasvanud tüvirakud, mida saab luuüdist, verest, rasvkoest, nabaväädist ja hambasäsist), loomadelt (veise nabaväädist) või taimedelt (näiteks roosilt).
Tüvirakud ja tüvirakkude eksosoomid on põhimõtteliselt erinevad. Tüvirakud on elusrakud, kuid tüvirakkudest pärinevad eksosoomid ei ole elusad. Mis puudutab kahjulike mõjude ohtu, siis kuna eksosoomid ei ole elusrakud, on võrreldes tüvirakkude siirdamisega võimalike kahjulike mõjude oht (näiteks immuunsüsteemi äratõukereaktsioon, kasvaja teke või viiruste ülekanne) eksosoomide puhul oluliselt madalam.
Eksosoomid on väidetavalt 10 korda tõhusamad kui nt PRP (plasmateraapia), kuna algallikas on noorem, 100 korda rohkem kasvufaktoreid jne. Eksosoomid on 1000 korda väiksemad kui rakud, seega suudavad läbida hematoentsefaalse barjääri. Tänu sellele saab neid manustada i/v, inhalatsiooniga jne. Inimese omadele kõige sarnasemad eksosoomid on veisel: 99%.
Kuna inimpäritolu eksosoomide kliinilised uuringud alles käivad ja neile puudub veel FDA heakskiit, peaks eksosoomide kasutamine jääma ohutuse tagamiseks paikseks kosmeetikatooteks (kreemid, seerumid jne) kuni täieliku regulatiivse heakskiidu saamiseni.
Millised sertifikaadid on eksosoomidel?
Meie kliinikus kasutatakse patenteeritud ExoSCRT™ tehnoloogia ASCE eksosoome, mis on loodud raviks regeneratiivses meditsiinis. Need eksosoomid pärinevad roosi tüvirakkudest, millel on palju sarnasusi inimrakkudega, mis sünteesivad kollageeni.
ASCE+ sisaldab lisaks taimsetele eksosoomidele ka makromolekulaarset hüaluroonhapet, 9 tüüpi kasvufaktorite kompleksi, 6 tüüpi peptiide ja mineraale, 30 tüüpi aminohappeid, 4 tüüpi koensüümi, glutatiooni ja retinooli.
ExoCoBio on ainus ettevõte, kes on läbi viinud topeltpimeda, randomiseeritud ja jagatud kliinilise uuringu, mis põhineb mistahes tüüpi tüvirakkude eksosoomidel maailmas.
Artiklid:
https://www.intechopen.com/chapters/87848
https://www.intechopen.com/chapters/pubmed.ncbi.nlm.nih.gov (üle 450 artikli taimsetest eksosoomidest)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36597716/