Blefaroplastika ehk silmalaugude plastika on operatsioon, mille eesmärk on korrigeerida allavajunud ning turses silmalauge, eemaldades üleliigse naha, lihase või rasva ehk songa.
Operatsioon annab häid tulemusi ning võimaluse korrigeerida nii ülemisi kui alumisi lauge. Silmalaugude plastikat saab muide kombineerida kirurgilise kulmude tõstmisega, sest seda teha sama lõike kaudu, tekitamata eraldi armi. See on sobilik neile, kelle kulmud asetsevad kulmuluust allpool.
Enne operatsiooni vajalik läbida plastikakirurgi ja/või dr Mari Laasma konsultatsioon.
Silmalaugude plastika abil saab:
- värskendada väsinud ja kurba ilmet
- parandada vaatevälja
- vähendada vananemisilminguid
- eemaldada silmaaluseid kotte
Kuidas näeb silmalaugude plastika operatsioon välja Dr Mari Laasma Laserravi- ja Ilukliinikus?
Teostatakse üla- ja/või alalaugude plastikaid.
Meetodi valib kirurg vastavalt vajadustele, operatsioon viiakse läbi kohaliku tuimastusega, koju saab samal päeval. Pärast operatsiooni, mis kestab ülalaugude puhul umbes 30 minutit ja alalugude puhul umbes 1 tund, viibib patsient järelravipalatis, silmadel külmakotid.
Turse ja verevalumite vähendamiseks soovitame esimesed paar päeva pärast operatsiooni ja operatsioonijärgsel päeval asetada iga 2 tunni tagant umbes 20 minutiks haavapiirkonda külmageeli padi (sügavkülmikust).
Taastumine ülalaugude operatsioonist võtab aega tavaliselt 7 päeva, siis õmblused eemaldatakse ja võib hakata kergelt silmi meikima. Näete välja juba suhteliselt esinduslik, ilma et peaksite varjama silmi nt päikeseprillidega.
Alalaugude lõikusest taastumine võtab aega enamasti veidi kauem, umbes 2 nädalat. Mõlemal juhul soovitame turse kiiremaks taandumiseks teha peale õmbluste eemaldamist kindlasti ka lümfimassaaži, mida pakume samuti oma kliinikus. Anname koju kaasa ka kreemid armi raviks ning soovitused ja võtted koduseks lümfimassaažiks. Tugevamate sinikate puhul saame vajadusel aidata nende kiiremat imendumist vajadusel ka IPL aparaadiga.
Enne operatsiooni:
- Operatsioonile tulles ei tohi olla külmetushaigusi, palavikku, herpest (ka paranevas faasis) ega naistel rasedust või menstruatsiooni.
- Teavitage arsti oma võimalikest tervisehäiretest sh ülitundlikkusest ja allergiast mis tahes ainete või olukordade suhtes.
- Suitsetamine põhjustab sageli operatsioonijärgseid hematoome ja haavaparanemise hälbeid.
- Soovitame loobuda tubakast vähemalt 1kuu enne plaanitud operatsiooni. Operatsioonipäeval on suitsetamine rangelt keelatud!
- Viimasest alkoholi pruukimisest peab operatsioonipäeva hommikuks olema möödas vähemalt 24 tundi
- Kui soovite töövõimetuslehte, siis tuleb sellest dr.Laasmale teada anda vahetult enne operatsiooni
Pärast operatsiooni:
- 24 tunni möödudes võid haava pesta jooksva vee all. Vajuta haava plaastrid kuivaks puhta tampooni või käterätikuga.
- 2 nädala jooksul vältida sauna, vanni, basseini
- Turse ja verevalumite vähendamiseks soovitame iga 2 tunni tagant asetada haava piirkonda külmageeli padi (sügavkülmikust) umbes 20 minutiks esimesed paar päeva pärast operatsiooni ja operatsioonijärgsel päeval. Kindlasti panna külmakoti alla puhas tampoon. Edasi võib kasutada külma kotti, seda vastavalt vajadusele vahepeal sügavkülmas hoides.
- Vähene veritsus haavast on operatsiooni päeval normaalne nähtus, selle puhul soovitame haaval hoida mõõduka survega vajutades puhast tampooni vähemalt 5 minuti jooksul, et veritsus peatuks.
- Valu korral võib võtta Paracetamoli või Ibuprofeni vastavalt vajadusele.
- Nädala jooksul pärast operatsiooni vältida füüsilist pingutust (trenn, raskuste tõstmine, jooksmine, hüppamine jne) ja pikaajalist ettepoole kummardamist.
- Pärast haavaplaastrite eemaldamist soovitame kreemitada haava silikoonkreemiga (haava koorikud peavad olema eemaldunud ja haav täielikult paranenud).
- Nädala jooksul pärast operatsiooni soovitame haava piirkonda mitte venitada ega hõõruda.
- Meiki võib haava piirkonnale kanda 7–10 päeva möödudes.
- Tööle võib minna 1 nädala möödudes.
- Haava õmblused tuleb eemaldada nädala möödudes (soovitatavalt meie kliinikus, kui võimalik).
- Kui silmades esineb ärritust, punetust, rähma või kui esinevad haavapõletiku tunnused nagu eritus haavast, suurenev valu, palavik, turse suurenemine või punetus, tuleb kindlasti võtta ühendust dr. Laasmaga.
- Turse kiiremaks taandumiseks ja armi kiiremaks paranemiseks soovitame külastada lümfiterapeuti.
- Kui arm punetab ja sügeleb ebatavaliselt kaua ja arm hakkab kasvama nahapinnast kõrgemaks ning muutuma inetumaks, soovitame tulla dr. Laasma vastuvõtule, sest tegemist võib olla keloidarmiga.
- Soovitame tulla 6-12 kuu möödudes kontrolli operatsiooni lõpptulemuse hindamiseks.
- Kaitse nahka UV-kiirguse eest 1 aasta jooksul.