Silmaümbrused reedavad tihti nii elustiili kui ka vanust
Silmaümbruse nahk on üks õrnemaid kohti. Võib öelda, et silmaaluste piirkond on esteetilise meditsiini üks suuremaid väljakutseid, sest tegemist on väga delikaatse ja anatoomiliselt keeruka piirkonnaga. Kuna seal peaaegu täielikult puuduvad rasunäärmed ja rasvkude, on silmaümbrusnahk võrreldes mistahes muu näo ja keha piirkonna nahaga tunduvalt õhem ja tundlikum. Silmaümbruse nahk on üks õrnemaid kohti. V Seetõttu mõjutavad meie silmaümbruste väljanägemist elustiil, toitumine, magamine, pikad päevad arvuti või teleri ees, väsimus, stress jne. Kindlasti on olulisel kohal ka geneetiline ja anatoomiline eripära ja vähem tähtis pole üldine tervislik seisund.
Kas ja millistest silmaümbruskreemidest on abi?
Kindlasti soovitan igal naisel kasutada hommikuti ja õhtuti lisaks näokreemile ka spetsiaalset silmaümbruskreemi. Kreem peaks olema õrnatoimeline ja kindlasti mitte kuidagi ärritav ega lisaprobleeme, nagu nt turseid tekitav. Pea kõikide silmaümbruse probleemide korral, kuid eriti just tumedate varjude puhul, on oluline vere- ja lümfiringe kiirendamine ning naha toitmine ja niisutamine kreemidega, mis aitavad parandada silmaümbrusnaha kvaliteeti. Kreemi tuleb kanda ainult alalau sarnaluu kohal olevale nahale, sest silmaümbruse nahk on väga õhuke ja õrn ning limaskestale liiga lähedale kantud toimeained võivad silma sattuda ja seda ärritada. Kui polda kindel, kas mingi kreem ikka sobib, siis soovitab dr Laasma pigem kreemitamata jätta kui tekitada mittesobiliku kreemi kasutamisest tulenevaid lisaprobleeme. Samuti tuleb vältida naha venitamist või traumeerimist – kreemi tuleb peale kanda õrnalt tupsutades, pehmete ringjate massaažiliigutustega. Toodet tasub kanda ka kulmu alla, luu servale, et ära hoida silmalaugude lõtvumist. Vanusele sobivaid kreeme võib kasutada ka vaheldumisi niisutavate ja kaitsvate kreemidega ja kindlasti ei tohiks unustada päikesekaitsekreeme.
Kui kreemist jääb väheks, siis millised oleksid järgmised protseduurid silmaümbruse naha kvaliteedi parandamiseks?
Meie kliinik pakub mitmeid erinevaid silmaümbrusnahka parandavaid protseduure.
Retix c Eye Plus on nõelavaba silmaümbruse protseduur, mis on ideaalne neile, kellel ei ole aega taastumiseks ja kes ei soovi riskida sinikate tekkega.
Ülejäänud süstitavad silmaümbruse protseduurid võivad tekitada tursed, mistõttu vajatakse enamasti paar päeva aega taastumiseks. Sinikate riski vähendamiseks saame kõiki neid protseduure teostada ka kanüüliga
Millest tekivad tumedad ja aukus silmaalused?
Tumedate silmaaluste teke on otseselt seotud peenikeste kapillaaridega nahapinna lähedal. Väga tihti tuleneb see pärilikkusest, kuid oma osa mängivad ka väsimus, haigused, stress, ülepinge, vitamiinide nappus, suitsetamine, värske õhu nappus jms. Karboksüteraapia aitab parandada lümfiringet ja mikrotsirkulatsiooni, muutes silmaaluste naha heledamaks ja vähem läbikumenduvaks.
Silmaaluste korrigeerimisel täitesüstidega saame parandada tumedaid ja aukus silmaaluseid, mis on sageli põhjustatud kudede lõtvusest ja allavajest, mis omakorda toob esile aukus pisarakanalivao. Ääretult oluline on enne läbi mõelda, kas üldse ja kui, siis mida ja kellel lasta endale silma alla süstida, sest kasutades protseduuride läbiviimiseks valet preparaati ja/või valet süstetehnikat, võib tulemus olla ebaloomulik ja põhjustada turseid veel palju aastaid pärast süsteprotseduuri. Kindlasti tuleks protseduuril eelistada hüaluroonhappe preparaate, mis on võimalikult vähe vett ligitõmbavad (hüdrofiilsed). Vältida tuleks pindmisi süstetehnikaid, mis sageli annavad tulemuseks nn Tyndalli efekti ehk geel kumendub läbi naha, põhjustades ebaloomulikku sinakat valguskiirte peegeldumist ja nahaalust turset süstitud piirkonnas. Lisaks õigele süstetehnikale on kindlasti äärmiselt tähtis ka õige täitesüsti valik.
Teiseks ja veidi püsivamaks alternatiiviks täitesüstidele on rasvasiirdamine Seffilleriga, mis samuti aitab parandada tumedaid silmaalused, siluda miimilisi kortse silmaümbruses ja täita aukuvajunud silmi. Siirdatud rasv kinnitub ainevahetusse ja jääb püsivalt silmaalust täitma. Rasvasiirdamine sobib ideaalselt ka tumedatele silmaalustele.
Mis protseduur on kõige efektiivsem nn kanavarvaste raviks?
Kuna tegemist on miimiliste kortsudega, saab neid kõige efektiivsemalt ravida botuliintoksiini süstidega. Väga häid tulemusi silmaümbruse naha ja miimiliste kortsude raviks annab ka RF mikroneedling ehk mikronõelravi protseduur, kusjuures RF mikroneedlingu protseduuri kombineerimisel eksosoomidega saab märgatavalt kiirendada protseduurist taastumise aega ning parandada tulemusi veelgi.
Millest tekivad silmaalused kotid ja millal on aeg mõelda laugude kirurgilisele korrigeerimisele?
Kui inimene saab vanemaks, hakkab silmaümbruse naha tagasitõmbumist häirima naha alla moodustuv rasvkude ehk song. Selle põhjuseks on enamasti silma sõõrlihaste ealine lõtvus. Samuti põhjustab hommikust silmaümbruste paistetust nõrgenenud pindmine vereringe silmaümbruse nahas ja ebaefektiivne jääkainete väljutamine. Soodustavateks teguriteks on väsimus, liigne magamine, vähene vedeliku tarbimine ja alkohol. Kindlasti võiks välistada muud tursete põhjused nagu allergia (nt ebasobivast silmakreemist), silma põletikud jne. Terviseprobleemidest võivad turseid põhjustada ka südame- või neeruhaigused. Üheks alternatiiviks esteetilistele protseduuridele, mida võiks alustuseks proovida, on hommikune lümfimassaaž, mida tuleks teha õrnalt pulseerivate ja kergelt nahka pinguldatavate liigutustega suunaga silma sisenurgast kõrva poole.
Kui rasvasongad alalaugudel ja nahalõtvus on juba esteetiliselt häirivad, võikski mõelda esteetilistele protseduuridele. Üheks alternatiiviks kirurgilistele meetoditele on laserprotseduurid, mille abil saab parandada naha kvaliteeti ning vähendada lõtvust ja ka alalaugude rasvkoelisi väljasopistusi.
Laserprotseduurid nagu Smooth Eye ja Smile Eye on kiired ja ohutud ning ei vaja pikka taastumisaega. Protseduuri tuleb üldjuhul teha 3 korda, kuuajaliste vahedega.
Kui aga laugude lõtvus on juba väga märkimisväärne, segab vaatevälja või soovitakse kiireid ja püsivamaid tulemusi, tuleb mõelda kirurgilisele ravile. Silmalaugude plastika abil saab korrigeerida silmi ümbritsevaid kudesid – eemaldada üleliigset silmalaugude nahka, trimmida lihast ning eemaldada väljasopistunud rasvkude. Operatsioon annab häid tulemusi ning võimaluse korrigeerida nii ülemisi kui alumisi lauge.
Kas ja millised võimalused on kulmude tõstmiseks?
Mitteinvasiivsetest meetoditest, mis ei vaja taastumisaega, on kõige tõhusam VectorLift® laserprotseduur, mis sobib nii kulmude tõstmiseks kui ka silmalaugude noorendamiseks. Samuti saab kulme enamasti väga tõhusalt tõsta botuliintoksiini ehk Brow lifti abil. Häid ja veidi püsivamaid tulemusi (ca 1 aasta) annavad PDO kulmuniidid. Juhul kui kulm asetseb kulmuluust madalamal, saame kulmu tõsta ka kirurgilisel meetodil, fikseerides kulmu õmblusega luu peal asetsevate kudede külge (enamasti tehakse seda koos ülalaugude operatsiooniga sama sisselõike kaudu).