Melasma laserravi

Melasma laserravi eesmärgiks on liigse pigmendi eemaldamine. Lisaks hävitab ravi kuperoosa veresooni ja rahustab dermatiiti.  

Mis on melasma?

Melasma on väga sage nahaseisund, mida iseloomustavad sümmeetriliselt asetsevad ebaregulaarsete piiridega pruunikad pigmendilaigud näol, eriti otsmikul, põskedel ja ülahuule kohal. Harva võivad laigud esineda ka teistel päikesele avatud nahapiirkondadel.

Enamasti asub pigment epidermise ehk naha pindmise kihi põhjaosas, kuid mõnikord ka dermas ehk naha sügavamas kihis. Viimane variant allub halvasti ravile. Pigmendi sügavust saab tavaliselt määratleda Wood`i lambi abil.

Mis põhjustab melasma teket? 

Melasma tekib 90% juhtudel 20-40 a. naistel ja vaid 10% meestel. Probleemi täpset põhjust ei teata, melasma teket on seostatud melanotsüütide hüperfunktsionaalsega, mille võivad esile kutsuda erinevad algatajad nagu UV-kiirgus ja/või suguhormoonid.

Teatavasti tekib laike kõige sagedamini raseduse (50-70% naistel) või rasedusvastaste tablettide võtmise (5%–34% naistel) ajal. Raseduse ajal tuntakse neid ka nn. “raseduse maski” nime all. Päikesekiirguse tõttu ilmuvad  või süvenevad laigud rohkem kevadel ja suvel. Melasma tekkeks peab olema eelsoodumus.

Melasmat võivad põhjustada ka kerged munasarjade ja kilpnäärme ja maksa funktsiooni häired, mõningad ravimid, mis muudavad naha päikesele tundlikumaks, fototoksilised reaktsioonid kosmeetikatoodetele (lõhnaõlid, aroomiõlid -eriti tsitruselised, after-shave tooted, lõhnaseebid jt.), füüsikalised faktorid (kratsimine, kuum vesi, saun jt.), higistamine, toitumine (kofeiin, vürtsid).

Melasma laserravi

Ravi käigus lõhustatakse liigset pigmenti laseri abiga. 

Melasma raviks kasutame Fotona Starwalker laserit (Q-lülitusega  Nd:YAG). Tulemusi saab hinnata mitmete nädalate kuni kuude pärast ja ravi tuleb sageli korrata. Impulssvalgusallikad (IPL ravi) võivad samuti melasmat heledamaks muuta, kuid see võib ka olemasolevat melasmat ägestada. Nüüdseks on teada, et pärisnahas on lisaks ka keemiline põletik, mida peame alla suruma, et saada häid tulemusi melasma ravis. Peaaegu alati on lisaks pigmendile näha ka kapillaare ehk kuperoosat.

Tõhus Fotona StarWalker laserravi eemaldab pigmendi, hävitab kuperoosa veresooni ja rahustab dermatiiti.

Melasma laserravi eel- ja järelravijuhised: 

  • Peale ravi esineb tugevat punetust 1 päev ja kerget punetus veel päeva.
  • Raviprotokolli järgi tuleb teha 6 protseduuri umbes iga 2-3 nädala järel.
  • Tihti jätkub paralleelselt laserravi protseduuridega meie dermatoloogi poolt määratud ravi salvide ja tablettidega.
  • Võimaluse korral tuleb ravida konkreetset pigmendilaike põhjustavat probleemi ja/või vältida soodustavaid faktoreid.
  • Vajalik on vältida päevitamist. 

 

 

Broneeri aeg