Pigmendilaigud: kui suvi jättis jäljed näole...

Koos suvise päevituse kadumisega muutub nahatoon ebaühtlaseks ja ka pigmendilaigud märgatavaks. Kuidas neist laikudest vabaneda ja tulemust hoida?

Tradehouse ajakirjas ilmunud artiklis andis nõu dr Mari Laasma.

Pigmendihäireid on mitut tüüpi

Pigmendihäired jagatakse kaheks: hüperpigmentatsioon ehk liigne pigmendi moodustumine (näiteks melasma) ning hüpopigmentatsioon ehk pigmendi puudumine või vähesus (näiteks vitiliigo).

Põhjuseid, mis võivad mõjutada ja häirida normaalset melaniini tootmist, esineb melaniini tootmise etappides mitu:

  • türosinaasi ja türosiini sünteesi biokeemilised häired
  • melanotsüütides toimuvad muutused (liigne päike, vananemine, hormonaalsed häired)
  • melanotroopse hormooni ja sisesekretsiooninäärmete toimingute häired
  • muutused epidermise rakkudes, mis on seotud melaniini vastuvõtmisega jms.

Millest tekivad pigmendilaigud?

Hüperpigmentatsiooni korral ladestub nahka liigselt naturaalset pigmenti melaniini. „Enamasti teatakse, et pigmendihäired ilmnevad seoses UV-kiirgusega ja nende ennetamiseks tuleb kasutada päikesekaitsekreemi. Ent ka siis, kui pigmendilaigud on näiteks näol, tuleb päikesekaitsekreemi kasutada üle kogu keha, sest pigmendihäired tekivad, kui pigmendi moodustumine on häiritud", räägib dr Laasma. 

Pigmendilaike võivad põhjustada ka hormonaalsed muutused ning levinud on rasedusaegne hüperpigmentatsioon näol ja kõhul. 

Aeg olukorda parandada

Kui suvel päikesega liialdatud, on sügisel paras aeg olukorda parandama hakata. Üldjuhul pigmendilaigud ise ei kao, vaid vajavad ravi või hooldust arsti juures või ilusalongis.

„Pigmendilaikudest on võimalik kergemini lahti saada, kui pole pigmendihäiret soodustavaid faktoreid, nagu hormonaalsed põhjused (rasedus, rasestumisvastased tabletid, hormoonspiraal jm) või munasarjade, kilpnäärme ja maksa funktsiooni häireid, ega kasutata fotosensitiivseid ravimeid, mis muudavad naha päikesele tundlikumaks," selgitab dr Laasma. 

Kui pigmendilaikudest õnnestubki korraks täielikult vabaneda, võivad need päikesega uuesti tagasi tulla. Seetõttu tuleb nendega tegeleda pidevalt, aasta ringi ja aastaid, enne kui neist on lootust jäädavalt vabaks saada.

Ekspert annab hinnangu ja määrab ravi

Pigmendilaikude põhjalikuma raviga alustades tuleb välja selgitada, mis tüüpi pigmendihäirega on tegu (melasma, solaarlentigo vms), ja hinnata ka pigmendi sügavust.

Selleks soovitab Laasma pöörduda spetsialisti, näiteks kosmeetiku, esteetilise meditsiini spetsialisti või nahaarsti poole, kes on pädev andma nõu, millisest ravist võiks kõige enam kasu saada.

Laasma nendib, et kahjuks pole võimalik üht ja ainsat „imeravi“ välja tuua, kuna ravi tulemuslikkus sõltub eelkõige pigmendihäire põhjusest ja pigmendi sügavusest. „Enamasti kasutatakse raviks lisaks kodustele lokaalsetele vahenditele salongis tehtavaid pindmisi happekoorimisi või kliinikutes pakutavaid tugevamaid happekoorimisi või laserprotseduure ning IPL-ravi (intensiivse pulseeriva valgusega ravi) ehk fotonoorendust,“ loetleb arst.

„Ravis on võimalik valida konservatiivsemate ja agressiivsemate meetodite vahel. Valik sõltub pigmendi sügavusest nahas, kuid ka nahatüübist ja patsiendi eelistustest. Ainult paiksete vahendite ja pindmisemate protseduuride abil võib soovitud tulemuste saavutamine võtta aega kuid või resistentsel juhul isegi kuni aasta ja rohkem. Teinekord on efekt vaid osaline,“ lisab ta.

Ravile allub raskesti sügavamal pärisnahas asetseva pigmendiga ehk dermaalne melasma, on arst kogenud. „Pindmise ravi eelisteks on vähene tüsistuste oht ja minimaalne või puuduv nahaärritus,“ ütleb Laasma. „Sügavamad protseduurid võimaldavad küll kiiremaid ja paremaid tulemusi, kuid võivad olla traumaatilisemad. Sageli peab arvestama viie- kuni seitsmepäevase taastumisajaga. Parimate tulemuste saavutamiseks tuleb raviprotseduuridele täiendavalt teha paikset ravi.“ Iseäranis oluline on kasutada ravi ajal päikesekaitsekreemi, sest muidu efekt püsima ei jää.

Täispikka artiklit saad lugeda Tradehouse ajakirjast. 

Artikkel: Krista Kiin