IPL punetuse ravi

IPL (intense pulsed light ehk intensiivne pulseeriv valgus) protseduur on tõhus lahendus naha punetuse korral, sealjuures ka kuperoosa ja rosaatsea raviks. 

Millest tekib naha punetus?

Naha punetus on väga laialt levinud probleem, tegemist on ühe sagedasema nahamurega nii meeste kui naiste puhul. Põhjuseks on eelkõige kliima (päike, pakane, tuul ja nende pidev vaheldumine), lisaks mängivad rolli ka pärilikkus ja elustiil nagu suitsetamine, vürtsikad toidud, saun jt kuumaprotseduurid, mis põhjustavad pidevat veresoonte laienemist. Samuti tekib vanusega kollageeni kadu nahas ja veresoonte seintes, mille tagajärjeks on nähtavad veresooned peamiselt põskedel, lõual ja ninal (rinofüüm). 

Õhetushood 

Õhetushood on väga sagedaseks ja ebamugavust põhjustavaks seisundiks paljudele naistele. Eriti tihti esineb neid just menopausi ajal, mille põhjuseks on hormonaalsed muutused naise organismis. Samuti võivad  õhetushoogusid vallandada kuumus (päike, saun jm), alkohol, vürtsikad toidud, füüsiline koormus, emotsionaalne stress, väsimus jne.

Kuperoosa

Kuperoosa on nahahaigus, mis väljendub veresoonte kiirte või võrgustikuna, eriti näo piirkonnas. Kuperoosale on iseloomulikud õhukesed, punased või sinakad jooned nahapinnal, kuna veresooned on laienenud ja muutunud nähtavaks. Kuperoosa peamised tekkepõhjused on näiteks geneetika, päikesekahjustused, kliima, naha vananemine.

Rosaatsea

Rosaatsea ehk roosvistrik on krooniline nahahaigus, mida iseloomustavad näo punetus ja veresoonte laienemine. Kaasneda võivad ka põletikulised ja valulikud lööbed. Rosaatsea esineb enim põskedel, ninal, lõual ja otsmikul, moodustades „liblikakujulise“ mustri. Rosaatseat ei saa täielikult välja ravida, kuid IPL protseduuriga on võimalik sümptomeid oluliselt leevendada. Sageli haigestuvad pigem heledanahalised naised vanuses 30–60 aastat. Meestel esineb rosaatseat harvem, kuid see kulgeb sageli raskemalt. Rosaatsea täpne tekkepõhjus ei ole teada, seda on seostatud nii mao limaskestas oleva mikroobi Helicobacter pylori kui ka nahalesta Demodex folliculorum´iga. Üheks ägestavaks faktoriks peetakse päikesekiirgust (UV kiirgusest tingitud nahaveresoonte kahjustust ja nahapõletiku teket). Kindlasti on oma roll ka pärilikkusel. 

Rosaatsea ravi algab naha baashooldusest!

Nahk võib olla tundlik, esineda võib põletavat, sügelevat või torkivat tunnet, eriti meigi või kreemi kasutamisel. ka võib olla nahk kuiv ning ketendada. See võib tekitada paljudele patsientidele hirmu kosmeetikavahendite ja kreemide kasutamisel, kuid tegelikult vajab selline nahk uuenemise stimuleerimist, niisutust ja kaitsebarjääri taastamist (sageli esineb lisaks ka hüdrolipiidkihi kahjustus, mis põhjustab transepidermaalset vee kadu naha kaudu).

Kiskuv ja kuiv tunne nahal pärast pesemist on tihti märk sellest, et puhastus on olnud liiga karm ning hävitanud nahale vajaliku hüdrolipiidkihi, mis kaitseb nahka liigse veekao ning ärritajate sissetungimise eest. See omakorda tekitab alaägeda põletikulise  seisundi, mis kiirendab naha vananemisprotsessi (inflammaging). Niisiis on ülioluline saada paika naha põhivajadused, milleks on niisutus ning mikrobioomi ja kaitsebarjääri normaalne funktsioneerimine.

Kuidas toimib IPL punetuse ravis?

IPL kasutab kontrollitud valgust kindlatel lainepikkustel. Valgusimpulsid neelduvad kapillaarides, põhjustades veresoonte kitsenemist ja sulgumist, vähendades nähtavat punetust. Lisaks soodustab IPL kollageeni tootmist, mis tugevdab veresoonte seinu, et need nii kergelt ei lõhkeks. Kollageeni tootmise stimuleerimine aitab ühtlasi parandada naha tekstuuri ja jumet. Paraneb ka naha vastupanuvõime välistele ärritajatele ja stressoritele, aidates ennetada edaspidist põletikku ja selle tagajärjel võimalikku tekkivat punetust ja turset. Niisiis on tegemist  ka n-ö ennetava protseduuriga.

Mitu IPLi protseduuri  on punetuse raviks vaja läbida?

Punetuse ravi IPLiga on väga efektiivne. Me kasutame kvaliteetseimat IPL tehnoloogiat (Viora V-20).

IPL tehnoloogia toimib füüsikaseaduste kohaselt (selektiivne fotodermolüüs). IPL punetusravis kasutatava lainepikkuse sihtmärgiks (kromofooriks) on hemoglobiin – ehk veresoontes olev veri. IPL valgussähvatuste toimel tõmbuvad kapillaarid läbi neis tekkiva kuumusenergia kokku ning sulguvad aja jooksul. Aja jooksul funktsiooni kaotanud kapillaarid imenduvad sarnaselt nahaalusele verevalumile. Samuti toimib IPL väga efektiivselt hematoomide („sinikate“) ravis, kõrvaldades need vaid 1-2 päevaga (tavaliselt kulub verevalumite resorbeerumiseks umbes 10-14 päeva).  

Punetuse puhul võiks teha 2-4 protseduuri kuuajalise intervalliga sõltuvalt punetuse raskusastmest. Ravi efektiivsus ja kestus sõltub patsiendi naha eripäradest ja punetust soodustavatest faktoritest.

Millal on märgata esimesi IPL punetuseravi tulemusi?

Olenevalt probleemi tõsidusest on kohe pärast protseduuri oodata hoopis punetuse intensiivistumist. Nahal võib esineda pindmiseid verevalumeid, ketendust, punetuse ja nahaseisundi ägenemist, mis kestab paarist tunnist paari päevani. Esimesi tulemusi ja punetuse taandumist on enamasti näha pärast kahe nädala möödumist protseduurist, ent iga järgneva protseduuriga muutuvad tulemused järjest enam märgatavaks ja püsivaks tänu naha kvaliteedi paranemisele.   

Kui kaua IPL ravitulemused püsivad?

Toime on pikaajaline, kuid punetust põhjustavate faktorite (UV, suitsetamine, pidevad kuuma protseduurid, alkoholi tarvitamine jne) allesjäämisel tuleb tulemuse hoidmiseks ravi korrata umbes korra aastas. Pärast kuuri läbimist on punetus märgatavalt vähenenud või täiesti kadunud umbes 0,5 - 2 aastaks. Selleks, et ravitulemused kestaksid kauem, soovitame pöörata tähelepanu elustiilile ja välistele mõjuritele (UV kaitse, kuumus, suitsetamine, alkohol jne) ning kasutada tundlikule nahale mõeldud nahahooldusvahendeid ja päikesekaitsekreeme.

Kellele sobib IPL punetuse ravi?

Protseduuri sobivuse osas ning võimalike riskide ja tüsistuste vältimiseks soovitame eelnevalt konsulteerida meie kliiniku laserravi spetsialistiga, kes teostab põhjaliku näonaha analüüsi, hindab võimalikke tulemusi, selgitab protseduuriga seonduvat ning annab juhiseid õigeks koduseks järelhoolduseks ja raviks.

IPL punetuse ravi näidustused:

  • Punetus näol, kaelal, dekolteepiirkonnas
  • Laienenud kapillaarid
  • Õhetavad põsed 
  • Punetav nina
  • Rosaatsea
  • Kuperoosa 
  • PIH (postinflamatoorne hüperpigmentatsioon) ehk lillakas-punased aknearmid
  • Poikiloderma of civatte
  • Nahaalused hematoomid (verevalumid)

 

Millised on eelravijuhised? 

  • Kui võimalik, tuleks enne protseduuri aktiivsed põletikukolded välja ravida. 
  • Protseduuri ei teostata antibiootikumravi ajal, viimasest ravimi võtmisest peab olema möödunud vähemalt 2 nädalat.
  • Ravimite tarvitamisest tuleb teavitada enne protseduurile tulekut.
  • Retinooli vms aktiivainet sisaldava kreemi kasutamine tuleb lõpetada 3 päeva enne protseduuri. Kasutamist tohib jätkata siis, kui nahk on protseduurist taastunud. 
  • Vastunäidustatud on kroonilised põletikud kehas, aktiivne herpes, onkoloogilised haigused, keloidarmid, värskelt päevitunud nahk, melasma, epilepsia. 
  • Ravi ei saa teostada päevitunud, pruunile nahale. Päevitamisest peab olema möödunud vähemalt 2–4 nädalat, olenevalt nahatoonist. Ka ei tohi 2 nädalat enne protseduuri kasutada isepruunistavaid kreeme.
  • Kui töödeldavas piirkonnas kasvavad tumedad karvad, tuleb need eelneval päeval või protseduuri päeval raseerida. 
  • Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata.
  • Alla 18-aastastele teostame protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekul. 

 

Millised on järelravijuhised? 

  • Pärast protseduuri võib avalduda kerge õhetus, punetus ja turse. Harvadel juhtudel võivad tekkida sinikad. 
  • Õhetus- ja kuumatunde vähendamiseks võib nahale asetada külmakompressi  (külmkapikülm, mitte sügavkülmast). 
  • Naha põletustunde leevendamiseks ja naha taastamiseks tuleb kasutada nahka taastavat kreemi (nt Bepanthen, Burnshield, Cicabio, Cicaplast Baume vms) seni, kuni nahk on lõplikult taastunud (1-2 nädalat). 
  • Naha niisutamiseks ja rahustamiseks on efektiivne ka termaalvee sprei (Avene, La Roche Posay). 
  • Ebamugava turse alandamiseks võib kasutada antihistamiinikume (allergiavastased tabletid, apteegis käsimüügis – Zyrtec, Claritine). 
  • 24 h pärast protseduuri tuleb hoiduda alkoholist. 
  • 1 nädala jooksul vältida intensiivseid treeninguid, mis põhjustavad naha punetust
  • 2 nädala jooksul ei tohi käia saunas ja basseinis.
  • Minimaalselt 2 nädala jooksul tuleb kasutada SPF 50 päikesekaitsekreemi.
  • Teisi näohooldusprotseduure (kosmeetik, näomassaaž, keemiline koorimine, ilusüstid jms) tohib teha 2 nädala möödudes, kui nahk on protseduurist täielikult taastunud. 
  • Kohe pärast protseduuri võib kasutada meigitooteid.
  • Pärast protseduuri algab pigmendi irdumise protsess. Pigment tumeneb ja nahale tekivad pigmendi koorikud (kohvipuru taolised), mis eemalduvad loomulikul teel umbes 7–10 päeva jooksul. Koorikuid ei tohi ise eemaldada! 
  • Nahka võib pesta tundlikule nahale mõeldud toodetega (nt õrn pesugeel või mitsellaarvesi). 
  • IPL ravi tulemuse pikendamiseks soovitame kasutada päikesekaitsekreemi aastaringselt.

 

Broneeri aeg