Esteetilise meditsiini protseduur, milles on kombineeritud IPL (intense pulse light) tehnoloogia ja aselaiinhape.
Protseduuri eesmärk on ühtlustada nahatooni, vähendades kuperoosast ja naha põletikust (rosaatseast) põhjustatud punetust ja turset. Lisaks noorendab see nahka, sest protseduur vähendab ka vananemisilminguid ja parandab naha seisukorda stimuleerides kollageeni ja elastiini sünteesi, tänu millele muutub nahk säravaks ja poorid ahenevad. Märgatavalt vähenevad naha tundlikkus, põletustunne, sügelus ja/või torkiv tunne.
1. etapp: IPL punetuse ravi
Protseduur algab IPL raviga, mille käigus suunatakse spetsiaalse aparaadi (Viora V-20) laia spektriga valgusimpulsid naha sügavamatesse kihtidesse, kus need mõjutavad nahas olevaid kapillaare ja väiksemaid veresooni. Tänu IPL tehnoloogiale ei kahjusta me naha pindmist kihti ning saame viia soojusenergia sügavamatesse kudedesse, kus asetseb probleem, mida ravime – punetuse korral laienenud kapillaaridesse. Lisaks stimuleerib IPL valgusravi kollageeni teket ning muudab naha elastsemaks ja siidiseks, ahendab poore ning silub pindmisi kortsukesi.
2. etapp: aselaiinhape
Aselaiinhape on looduslikult esinev hape, millel on antimikroobsed, põletikuvastased, nahka uuendavad ja nahatooni ühtlustavad omadused. Tänu antimikroobsele toimele pärsib see nahalesta Demodex folliculorum kasvu. Samuti on aselaiinhape keratolüütiliste omadustega. Rosaatsea tekke põhjuseks on sageli naha hüperkeratoos (liigsarvestumine). Keratolüütilise ainena aitab aselaiinhape normaliseerida naha sarvestumisprotsessi ning seeläbi ennetada põletikujärgse pigmentatsiooni ja armide teket, kuna pärsib ka melaniini moodustumist, Lisaks on aselaiinhape antioksüdantsete omadustega, neutraliseerides vabu radikaale, mille liigne hulk võib põhjustada naha enneaegset vananemist ning põletikulisi protsesse. Kuna aselaiinhappel on põletikuvastane toime, vähendab see ka rosaatseast põhjustatud punetust ja naha ärritust, aidates nahka rahustada. Aselaiinhape stimuleerib kollageeni tootmist ja tugevdab kapillaare, tänu millele väheneb ka naha punetus.
Milline on rosaatsea ja tundliku naha kodune hooldus?
Rosaatsea korral võib nahk olla tundlik, esineda võib põletavat, sügelevat või torkivat tunnet, eriti meigi või kreemi kasutamisel. Nahk võib olla kuiv ning ketendada. See võib paljudes tekitada pelgust kosmeetikavahendite ja kreemide kasutamisel, mis enamasti on aga eksitav, sest vastupidi: selline nahk vajab hoopiski uuenemise stimuleerimist, niisutust ja kaitsebarjääri taastamist, sest sageli esineb lisaks ka hüdrolipiidkihi kahjustus, mis põhjustab naha sügavamatest kihtidest vee kadu naha kaudu. Kiskuv ja kuiv tunne nahal pärast pesemist on tihti märk sellest, et puhastus on olnud liiga karm ning hävitanud nahale vajaliku hüdrolipiidkihi, mis kaitseb nahka liigse veekao ning ärritajate sissetungimise (nt nahalesta Demodex folliculorum) eest. See omakorda kutsub esile alaägeda põletikulise seisundi, mis kiirendab naha vananemisprotsessi (inflammaging). Seetõttu on ülioluline saada paika naha põhivajadused, milleks on niisutus ning mikrobioomi ja kaitsebarjääri normaalne funktsioneerimine. Koduse hoolduse osas annab parimaid soovitusi IPL Fotopeel punetusravi protseduuri läbi viiv spetsialist vastavalt teie naha olukorrale ja individuaalsetele eripäradele.
Millised on eelravijuhised?
- Enne protseduuri tuleks aktiivsed põletikukolded välja ravida.
- Protseduuri ei tehta antibiootikumravi ajal, viimasest ravimi võtmisest peab olema möödunud 2 nädalat.
- Ravimite tarvitamisest tuleb teavitada enne protseduurile tulekut.
- Retinooli vms aktiivainet sisaldava kreemi kasutamine tuleb lõpetada 3 päeva enne protseduuri. Kasutamist tohib jätkata siis, kui nahk on protseduurist taastunud.
- Vastunäidustatud on kroonilised põletikud kehas, aktiivne herpes, onkoloogilised haigused, keloidarmid, värskelt päevitunud nahk, melasma, epilepsia.
- Ravi ei saa teostada päevitunud, pruunile nahale. Päevitamisest peab olema möödunud vähemalt 2–4 nädalat, olenevalt nahatoonist. Ka ei tohi 2 nädalat enne protseduuri kasutada isepruunistavaid kreeme.
- Kui töödeldavas piirkonnas kasvavad tumedad karvad, tuleb need eelneval päeval või protseduuri päeval raseerida.
- Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata.
- Alla 18-aastastele teostame protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekul.
Millised on järelravijuhised?
- Pärast protseduuri võib avalduda kerge õhetus, punetus ja turse. Harvadel juhtudel võivad tekkida sinikad.
- Õhetus- ja kuumatunde vähendamiseks võib nahale asetada külmakompressi (külmkapikülm, mitte sügavkülmast).
- Põletustunde leevendamiseks ja naha taastamiseks tuleb kasutada nahka taastavat kreemi (nt Bepanthen, Burnshield, Cicabio, Cicaplast Baume vms) seni, kuni nahk on lõplikult taastunud (1-2 nädalat).
- Naha niisutamiseks ja rahustamiseks on efektiivne ka termaalvee sprei (Avene, La Roche Posay).
- Ebamugava turse alandamiseks võib kasutada antihistamiinikume (allergiavastased tabletid, apteegis käsimüügis – Zyrtec, Claritine).
- 24 h pärast protseduuri tuleb hoiduda alkoholist.
- 1 nädala jooksul vältida intensiivseid treeninguid, mis põhjustavad naha punetust
- 2 nädala jooksul ei tohi käia saunas ja basseinis.
- Minimaalselt 2 nädala jooksul tuleb kasutada SPF 50 päikesekaitsekreemi.
- Teisi näohooldusprotseduure (kosmeetik, näomassaaž, keemiline koorimine, ilusüstid jms) tohib teha 2 nädala möödudes kui nahk on protseduurist täielikult taastunud.
- Kohe pärast protseduuri võib kasutada meigitooteid.
- Pärast protseduuri algab pigmendi irdumise protsess. Pigment tumeneb ja nahale tekivad pigmendi koorikud (kohvipuru taolised), mis eemalduvad loomulikul teel umbes 7–10 päeva jooksul. Koorikuid ei tohi ise eemaldada!
- Nahka võib pesta tundlikule nahale mõeldud toodetega (nt õrn pesugeel või mitsellaarvesi).
- IPL ravi tulemuse pikendamiseks on vajalik kasutada päikesekaitsekreemi aastaringselt!