Tumedad silmaalused ja/või silmaalused kotid
Silmaümbruste välimus reedab tihti nii elustiili kui ka vanust!
Silmaümbruse nahk on üks õrnemaid piirkondi meie kehas. Silmaaluste piirkond on esteetilise meditsiini üks kõige väljakutsuvamaid, sest tegemist on väga delikaatse ja anatoomiliselt keeruka piirkonnaga - kuna seal puuduvad peaaegu täielikult rasunäärmed ja rasvkude, on silmaümbruse nahk võrreldes muu nahaga näol ja kehal tunduvalt õhem ja tundlikum, sellest tulenevalt ka väga läbikumenduv.
Silmaümbruste väljanägemist mõjutavad näiteks meie elustiil, toitumine, magamine, pikad päevad arvuti või televiirori ees, väsimus, stress jne. Kindlasti on olulisel kohal ka geneetiline ja anatoomiline eripära ja mitte vähem tähtis üldine tervislik seisund.
Tumedad silmaalused - kas ja millistest silmaümbruskreemidest on abi?
Kindlasti soovitame igal naisel kasutada hommikuti ja õhtuti lisaks näokreemile ka spetsiaalselt sellele piirkonnale mõeldud silmaümbruskreemi.
Kreem peaks olema õrnatoimeline ja kindlasti ei tohiks see nahka ärritada ega turseid tekitada. Enamiku silmaümbruse probleemide korral, kuid eriti just tumedate varjude puhul, on oluline vere- ja lümfiringe kiirendamine ning naha toitmine ja niisutamine kreemidega, mis aitab tugevdada silmaümbrusnaha kvaliteeti.
Kreemi tuleb kanda ainult alalaule, sest ülalau nahk on väga õhuke ja õrn ning limaskestale liiga lähedale pandud toimeained võivad silma sattuda ja seda ärritada. Kui ei ole kindel, kas antud kreem Sinu nahale sobib, siis soovitab dr. Laasma pigem kreem panemata jätta, sest mittesobiva kreemi kasutamine võib tekitada lisaprobleeme ja turseid.
Samuti tuleb vältida naha venitamist või traumeerimist – kreemi tuleb peale kanda õrnalt tupsutades, tehes pehmeid ringjaid massaažiliigutusi. Toodet tasub kanda ka kulmu alla, et ära hoida silmalaugude lõtvumist. Vanusele sobivaid kreeme võib kasutada ka vaheldumisi niisutavate ja kaitsvate kreemidega ja kindlasti ei tohiks unustada päikesekaitse kreeme!
Kui kreemid enam ei aita...
Miimiliste kortsude vastu aitab kõige efektiivsemalt botuliintoksiin ehk nn botoksi süstid
Silmad elavad kaasa emotsioonidele ning selle tunnistuseks on nii miimikakortsude tekkimine kui ka vanaemisega kaasnevad ilmingud.
Miimikakortse on teinekord kutsutud ka naerukortsudeks, kuid rohkem on need tuntust kogunud „kanavarvaste“ nime all. Viimased tekivad lateraalsete silmasõõrlihase kontraktsiooni ehk lihaste kokkutõmbe tõttu. Kõige tõhusam viis miimiliste silmaümbruskortsude eemaldamiseks või vähendamiseks on botuliintoksiini süstid, mis halvavad osaliselt ja pindmiselt närvi ja lihase vahelise ülekande silma sõõrlihastes, mille tulemusel miimilised kortsud mahenevad oluliselt või kaovad sootuks olenevalt vanusest, kortsu sügavusest jne. Samuti saab botuliintoksiini erinevate süstetehnikate abil tõsta kulme (brow lift), avardada silmi (open eye) ja ravida nt. blefarospasme, tõmblevaid silmalaugusid ja muid lihaste ülepingest tekkinud probleeme selles piirkonnas.
Botuliintoksiini süstid (ca 3-5 torget mõlemale poole) tehakse väga pindmiselt naha sisse ja ei nõua mingit taastumist, mis tähendab, et koheselt võib naasta oma igapävaste toimingute juurde. Nn Botoxi toime tekib paari päeva kuni paari nädala jooksul ja püsib 3-6 kuud.
Täitesüstid ja rasvasiirdamine aukus ja tumedate silmaaluste pararandamiseks
Tumedate silmaaluste teke on otseselt seotud peenikeste kapillaaride paiknemisega nahapinna lähedal. Väga tihti tuleneb see pärilikkusest, kuid oma osa mängivad ka väsimus, haigused, stress, ülepinge, vitamiinide nappus, suitsetamine, värske õhu puudus jms.
Silmaaluseid pindmisi veene saame edukalt eemaldada Fotona Dynamis Nd:Yag laseri abil. Juba üksikute veresoonte eemaldus alalaugudelt parandab oluliselt tumedate silmaaluste väljanägemist.
Silmaaluste korrigeerimisel täitesüstidega saame parandada tumedad ja aukus silmaaluseid, mis on sagedasti põhjustatud kudede lõtvusest ja allavajest selles piirkonnas, mis omakorda toob esile aukus pisarakanali vao. Ääretult oluline on enne läbi mõelda kas, mida ja kellel lasta endale silma alla süstima sest kasutades protseduuride läbiviimiseks valet preparaati ja/või valet süstetehnikat, võib tulemus olla ebaloomulik ja põhjustada turseid veel palju aastaid peale süsteprotseduuri.
Lisaks õigele süstetehnikale on väga oluline sobiva täitesüsti valik. Selleks kasutame meie kliinikus spetsiaalselt silmaaluste täitmiseks mõeldud ja FDA(Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet) poolt heaks kiidetud Teoxane firma täitesüste Redensity 2.
Vältida tuleks pindmisi süstetehnikaid, mis sageli annavad tulemuseks nn Tyndalli efekti ehk geel kumendub läbi naha, põhjustades ebaloomulikku sinakat valguskiirte peegeldumist ja nahaalust turset süstitud piirkonnas. Selleks kasutame spetsiaalset mikrokanüüli, mis tagab patsiendile maksimaalse ohutuse ja preparaadi parima manustamise võimaluse.
Teiseks ja veidi püsivamaks alternatiiviks täitesüstidele on rasvasiirdamine, mis aitab samuti kahandada tumedaid silmaalused, siluda miimilisi kortse silmaümbruses ja täita aukuvajunud silmade ümbrust. Siirdatud rasv kinnitub ainevahetusse ja jääb püsivalt silmaalust täitma. Lisaks sobib rasvasiirdamine ideaalselt vajunud kulmukaare tõstmiseks. Kui rasv väheneb, vajub kulm alla ja jääb justkui kondi peale istuma. Sinna rasva süstides taastatakse endine loomulik olukord.
Millest tekivad silmaalused kotid?
Kui inimene saab vanemaks, hakkab silmaümbruse naha tagasitõmbumist häirima naha alla moodustuv rasvkude ehk song. Selle põhjuseks on enamasti silma sõõrlihaste ealine lõtvus. Samuti põhjustab hommikust silmade paistetust nõrgenenud pindmine vereringe silmaümbruse nahas ja ebaefektiivne jääkainete väljutamine.
Soodustavateks teguriteks on väsimus, liigne magamine, ülemäärane vedelike tarbimine õhtul ja alkohol. Kindlasti võiks välistada ka muud turseid võivad põhjused nagu allergia (nt. ebasobivast silmakreemist), silma põletikud jne. Terviseprobleemidest võib turseid põhjustada südame- või neeruhaigused.
Üheks alternatiiviks esteetiliste protseduuridele on hommikune lümfimassaaž, mida tuleks teha õrnalt pulsseerivate ja kergelt nahka pinguldatavate liigutustega suunaga silma sisenurgast kõrva poole.
Kuigi kulmude vajumine ja ülemiste silmalaugude lõtvumine on normaalse vananemisprotsessi esimesed märgid, on meil mitmeid võimalusi neid ennetada ja ravida. Kui rasvasongad ja nahalõtvus on juba esteetiliselt häirivad ja allavajunud silmalaud hakkavad vaatevälja häirima, võiks mõelda esteetilistele protseduuridele.
Üheks alternatiiviks kirurgilistele meetoditele on laserprotseduurid Fotona Smile Eye ja Fotona Smooth Eye, mille abil saab parandada naha kvaliteeti ja lõtvust ning vähendada ka alalaugude rasvkoelisi väljasopistusi. Protseduur on kiire, ohutu ja valutu ja ei vaja taastumisaega. Protseduuri tuleb teha tavaliselt 3 korda, kuuajaliste vahedega. Kui aga laugude lõtvus on juba väga märkimisväärne või soovitakse kiireid ja püsivamaid tulemus,i tuleb abi otsida plastikakirurgi juurest. Silmalaugude plastika (blefaroplastika) abil saab korrigeerida silma ümbritsevaid kudesid – eemaldada üleliigse naha silmalaugudel, trimmida lihast ning vähendada sopistunud rasvkude.