Pigmendilaigud

Räägime lähemalt pigmendilaikudest ning sellest, kas ja kuidas neid eemaldada ning mida teha, et takistada tumedate laikude tekkimist. 

Etteruttavalt võime öelda, et pigmendilaike saab eemaldada protseduuridega IPL pigmendilaikude ravi, Fotona Starwalker melasma laserravi, Green toning ja keemiline koorimine. 

 

Sõltuvalt tekkepõhjusest, vanusest või paiknemisest nahal liigitatakse pigmendilaike neljal moel:

1. Melasma – vahel nimetatud ka kloasmaks, on pruunikad pigmendilaigud oimu piirkonnas, otsmikul ja põsesarnadel, harvem mujal kehal. Neid põhjustavad lisaks ultraviolettkiirgusele ka naissuguhormoonid ja geneetiline eelsoodumus.

2. Solaarlentigo (rahvakeeli maksaplekid) – helepruunid ebakorrapärase kujuga laigud, mis tavaliselt paiknevad näol, käsivartel ja labakätel. Solaarlentigo on fotovananemise üks esimesi tunnuseid, vanusega laikude arv suureneb.

3. Tedretäpid – neid esineb näol, käsivartel ja turjal, tekke eelduseks on hele nahatüüp ja pärilikkus. Tedretäpid ilmuvad päikesega juba lapseeas, täiskasvanueas jääb neid vähemaks. Erinevalt solaarlentigotest tedretäpid talvekuudel sageli kaovad.

4. PIH (post inflammatory hyperpigmentation) - tekib pärast naha vigastust, sageli pärast põletikulist nahahaigust (akne, psoriaas) või naha põletust. Sagedamini on see probleemiks tumedama nahatüübi puhul.

Melasma

Melasma on väga sage nahaseisund, mida iseloomustavad sümmeetriliselt asetsevad ebaregulaarsete piiridega pruunikad pigmendilaigud näol, eriti otsmikul, põskedel ja ülahuule kohal. Harva võivad laigud esineda ka teistel päikesele avatud nahapiirkondadel. Enamasti asub pigment epidermise ehk naha pindmise kihi põhjaosas, kuid mõnikord ka dermas ehk naha sügavamas kihis. Viimane variant allub halvasti ravile. Pigmendi sügavust saab tavaliselt määratleda Wood`i lambi abil.

Melasma tekib 90% juhtudel 20-40 a. naistel ja vaid 10% meestel. Probleemi täpset põhjust ei teata, nende teket on seostatud melanotsüütide hüperfunktsionaalsega, mille võivad esile kutsuda erinevad algatajad nagu UV-kiirgus ja/või suguhormoonid. Teatavasti tekib laike kõige sagedamini raseduse (50-70% naistel) või rasedusvastaste tablettide võtmise (5%–34% naistel) ajal. Raseduse ajal tuntakse neid ka nn. “raseduse maski” nime all. Päikesekiirguse tõttu ilmuvad  või süvenevad laigud rohkem kevadel ja suvel. Melasma tekkeks peab olema ka eelsoodumus. Seda võivad põhjustada ka kerged munasarjade ja kilpnäärme funktsiooni häired, maksa funktsiooni häired, mõningad ravimid (mõned munasarjade ja kilpnäärme haiguste ning epilepsiaravimid), mis muudavad naha päikesele tundlikumaks, fototoksilised reaktsioonid kosmeetikatoodetele (lõhnaõlid, aroomiõlid -eriti tsitruselised, after-shave tooted, lõhnaseebid jt.), füüsikalised faktorid (kratsimine, kuum vesi, saun jt.), higistamine, toitumine (kofeiin, vürtsid).

Melasma ravi

Melasma ravi eesmärgiks on liigse pigmendi lõhustamine ja uue pigmendi moodustumise takistamine.

Melasma ravi on aega ja kannatust nõudev protsess, millega peab alati kaasuma korralik päikesekaitse. Mõnedel juhtudel võib pigment tekkida uuesti, vaatamata efektiivsele ravile ja korralikule kaitsele päikese eest. Samuti võib mõnikord vaid “killuke” päikest rikkuda juba saavutatud tulemuse.

Võimaluse korral tuleb ravida konkreetset pigmendilaike põhjustavat probleemi ja/või vältida soodustavaid faktoreid. Rasedusvastaste tablettide võtmise korral tuleks kaaluda nende lõpetamist, kuigi kasu sellest võib ilmneda suhteliselt aeglaselt.

Ravis on võimalik valida konservatiivsemate ja agressiivsemate meetodite vahel. Valik sõltub pigmendi sügavusest nahas, kuid ka naha tüübist ja patsiendi eelistustest.

Ainult paiksete vahendite ja pindmisemate protseduuride abil võib soovitud tulemuste saavutamine võtta aega kuid või resistentsel juhul isegi kuni aasta ja rohkem. Mõnikord on efekt osaline.

Raskesti allub ravile dermaalne (sügavamal pärisnahas asetseva pigmendiga) melasma. Pindmise ravi eeliseks on vähene tüsistuste oht ja minimaalne või puuduv nahaärritus. Sügavamad protseduurid võimaldavad kiiremaid ja paremaid tulemusi, kuid võivad olla traumaatilisemad. Sageli peab patsient arvestama 5-7 päevase taastumisajaga. Parimate tulemuste saavutamiseks peab täiendavalt raviprotseduuridele tegema ka paikset ravi.

Üldised nõuanded

Vältige näonaha ärritust. Ärge kasutage tugevaid seepe või abrasiivseid puhastajaid; eelistage vaid pehmetoimelisi puhastusvahendeid näo pesemiseks. Igasugune ärritus tõstab naha tundlikkust päikesele.

Kaitske nahka päikese eest nii ravi ajal kui peale ravi lõpetamist. Kasutage laia spektriga ja väga kõrge faktoriga (30 ja rohkem) päikseblokaatorit, mis soovitavalt sisaldaks ka tsinkoksiidi, titaaniumdioksiidi, avobenzooni (Parsol 1789), Tinosorbi või Mexoryli. Täiendavalt vältige nn.tipptunde (12-15) ja kandke laiema äärega peakatet.

Paiksed tooted

Hüdrokinoon

Hüdrokinooni (HK) sisaldavad kreemid on tugevaima pigmendivastase toimega ja maailmas enim kasutatavad, esmavaliku vahendid pigmendihäirete ravis. Hüdrokinoon pärsib otseselt türosiinist pigment melaniini sünteesi. Eestis on 2%-line HK lubatud professionaalseks kasutuseks. Maailmas on üle 2% tooted enamasti saadaval retsepti alusel.

Hüdrokinoon hakkab mõjuma 1-1,5 kuuga. Maksimumtoime saabub 4-6 kuuga. Vajadusel jätkub säilitusravi 2-3 korda/näd mõne kuu jooksul.

Hüdrokinooni kasutatakse tavaliselt 2 korda päevas probleemsetele piirkondadele. Mõned koolkonnad soovitavad seda panna üle kogu näo ja täiendava kihi laikudele, kuna nii saab ühtlasemama tulemuse ning samas oma nahatoon oluliselt heledamaks ei muutu.

Hüdrokinoon võib mõnikord ravi alguses nahal väheselt kipitada - see ei ole vastunäidustus raviks. Ravi tuleb lõpetada tugevama punetuse või ärrituse korral. Võimaliku ärrituse ärahoidmiseks võiks enne ravi alustamist toodet proovida küünarlohus või otsmikul 3-5 päeva jooksul.

Hüdrokinooni efektiivsus kõigub 64-88% vahel. Tõhususe tõstmiseks kombineeritakse seda enamasti tretinoiini, AHA-hapete või koji happega. Juhul, kui mingit toimet ei saabu 3 kuuga, valitakse agressiivsem raviskeem.

Hüdrokinooni ei kasutata raseduse ja rinnaga toitmise ajal, kuna ohutus lootele pole tõestatud. Samuti ei kasutata seda aastaid järjest.

Aselaiinhape

Aaselaiinhappe 20% kreem (Skinoren) on retseptiravim. Ta on looduslik materjal, mida toodab naha normaalse mikrofloora hulka kuuluv pärmseen.

Aselaiinhapet kasutatakse akne ravis, kuid ta pärsib ka pigmendi tootmist. Efekt võib olla üpris hea (sarnane hüdrokinoonile), kuid tulemuste kujunemine on aeglane (6-12 kuud) ja mõnikord võib kaasuda vähene nahaärritus. Aselaiinhapet võib samuti kombineerida muude preparaatidega ja kasutada ka raseduse ajal.

Koji hape

Koji hape on eriti populaarne Jaapanis. Ta on Aspergillus seente ainevahetusprodukt, mis pärsib melaniini sünteesi. Koji hape on näidanud hüdrokinooniga sarnast efektiivsust, kuid omab kõrgemat nahka ärritavat ja sensibiliseerivat potentsiaali. Tavaliselt kasutatakse teda alternatiivselt hüdrokinoonile. Koji hapet võib kombineerida mitmete teiste ainetega, sealhulgas hüdrokinooniga.

Tretinoiin

Tretinoiin on tugevatoimeline preparaat fotovananenud naha ravis. Ta hajutab epidermises melaniini, olles eriti sobilik solaarkahjustusest tingitud peenelaigulise pigmentatsiooni puhul. Pigmendihäirete ravis lisatakse hüdrokinoonile sageli tretinoiin. Maksimumtulemused saavutatakse keskmiselt 4-6 kuuga.

AHA-happed

AHA-hapetest on enim kasutusel glükoolhape, aga ka salitsüülhape. AHA-happed hajutavad epidermises vähesel määral pigment melaniini. Kerge kooriva toime tõttu toovad nad esile värskema, siledama ja ühtlasema värvitooniga naha ning suurendavad teiste ainete läbitavust nahka. Iseseisvalt kasutatakse AHA-happeid vähe väljendunud pigmendihäirete ravis, sagedamini kombineeritakse hüdrokinooni või teiste pigmendivastaste ainetega.

Kõik puuviljahapped võivad põhjustada nahale kandmisel mööduvat kipitust, mis on normaalne.

AHA-hapetega peaksid ettevaatlikud olema väga tundliku ja õhukese nahaga tumedama nahatüübiga inimesed

C-vitamiin

C´vitamiin kaitseb nahka UVK kahjustuste ja vabade radikaalide toime eest, kuid pärsib ka melaniini tootmist. Efektiivsemaks pigmendivastaseks C-vitamiini derivaadiks on magneesium-L-askorbüül-2-fosfaat (MAP). Uuringutes on leitud, et MAP kontsentratsioonis 10% suutis muuta oluliselt heledamaks melasmi ja solaarlaike ~ 55% patsientidel.

Muud

Pigmendivastast toimet omavad veel taimse päritoluga pabermooruspuu, melatoniin, leesikaekstrakt, Arctostaphylos patula ja Arctostaphylos viscida, glabridiin (lagritsaekstraktist), licorice extract (Glycyrrhiza glabra)

Melasma korral on kasutatud ka traneksaamhape 2-5% kreemina või ka süsteemselt tablettravina.

Mõnedes toodetes on kombineeritud erinevaid toimeaineid, nagu hüdrokinoon, koji hape, glükoolhape, vitamin A/tretinoiin/retinool, askorboonhape, piimhape, aselaiinhape jt.

Protseduurid pigmendilaikude raviks:

Pigmendilaikude IPL ravi

Tõhusaim ravi pigmendilaikude eemaldamiseks on IPL (intensiivne pulseeriv valgus). Fotoimpulss neeldub pigmendis, mõned päevad pärast ravi kerkib soovimatu pigment pinnale ja ketendab välja (nagu kohvipuru). Fotonoorendust on hea kasutada vaheldumisi keemilise koorimisega, et soodustada nahatekstuuri ühtlustumist.

Fotona Starwalker melasma laserravi

Kuna melaniinis imenduvad teatud valguse lainepikkused, saab pigmentkoldeid mõjutada laserite ja IPL protseduuriga. Melasmi raviks kasutame ML Ilukliinikus Fotona Starwalker laserit (Q-lülitusega  Nd:YAG). Tulemusi saab hinnata mitmete nädalate kuni kuude pärast ja ravi tuleb sageli korrata. Impulssvalgusallikad (IPL ravi) võib samuti melasmat heledamaks muuta kuid see võib ka olemasolevat melasmat ägestada. Nüüdseks on teada, et pärisnahas on lisaks ka keemiline põletik, mida peame alla suruma, et saada häid tulemusi melasma ravis. Peaaegu alati on lisaks pigmendile näha ka kapillaare ehk kuperoosa. Arstide Sebastia ja Julio Velezi välja töötatud tõhus Fotona StarWalker laserravi eemaldab pigmendi, hävitab kuperoosa veresooni ja rahustab dermatiiti.

Peale pigmendilaikude ravi esineb tugevat punetust 1 päev ja kerget punetus veel 2-4 päeva.

Raviprotokolli järgi tuleb teha 6 protseduuri umbes iga 2-3 nädala järel

Tihti jätkub ka paraleelselt laserravi protseduuridele meie dermatoloogi poolt määratud ravi salvide ja tablettidega.

Pärast 2-aastast ravi Arrivederci-Melasmaga on kuni 90% patsiente endiselt  melasma vabad.

Green toning

Liiga palju päikesevalgust vanandab nahka ja tekitab naha pigmenteerumist ning isegi nahavähi. Kergeid päikesekahjustusi nahale ja pigmendi laike ravitakse ML Ilukliinikus Fotona StarWalker laseri Green toning hooldusega. See on Merci Beaucoupi ravi kergendatud versioon ja mitte nii tõhus püsiva melasma ravis kui Arrivederci-Melasma protokoll kuid annab samuti väga häid ja püsivaid tulemusi. Tavaliselt soovitatakse kolme ravi protseduuri  1. Kuuliste vahedega. Taastumine 1-3 päeva olenevalt ravi intensiivsusest.

Keemiline koorimine

Pindmine keemiline koorimine eemaldab epidermise pindmised kihid ja kiirendab paiksete ravivahendite toimet. Nad on nn. “lõunavaheaja protseduurid”, mille järgselt inimene saab kohe igapäevaste toimingute juurde naasta. Nahk võib kergelt ketendada 1-2 päeva. Protseduure tuleb teha korduvalt, tavaliselt 6-8 korda, 1-2 nädalaste vahedega. Siiski, ka korduvad pindmisemad protseduurid ei asenda 1 sügavamat.

Keskmine koorimine  tugevamate happega on sageli efektiivne, eemaldades liigse pigmendi juba ühe protseduuriga. Naha paranemine võtab aega keskmiselt 5-7 päeva. Enne ja peale koorimist kasutatakse paikseid pigmenivastaseid vahendeid.

Sügav keemiline koorimine ehk Fractional Photo Peel koos 15% TCA happega.1. etapis kasutame kudede soojenduseks Fotona Dynamis FRAC3®  neodüümlaseri ainulaadset programmi, mis annab sügavale naha sisse väikesi kõrge temperatuuriga pisteid.2. etapis toimub Fotona Starwalker laseriga üksikute pigmendilaikude eemaldus e. „Spot Hunting“.3. etapis kasutame IPL (intensiivne pulseeriv valgus) valgusravi Viora V20 tehnoloogiat.4. etapp on Fraktsioonaalne laserlihvimine Fotona Dynamis Er:Yag laseriga , mis eemaldab peeneid kortse, vähendades samal ajal oluliselt ka sügavamaid ja dünaamilisi kortse.5. etapp Trikloroäädikhappe (TCA) peale kandmine. Happed varieeruvad kergest kuni sügava keemilise koorimiseni, olenevalt TCA kontsentratsioonist  (10–30% TCA tagab pindmise koorimise, 30–40% TCA tagab keskmise sügavuse ja 50% või rohkem TCA tagab sügava keemilise koorimise). 

Mida ma saan teha, et takistada tumedate laikude tekkimist?

Melasma vältimiseks või selle tõsiduse vähendamiseks on kõige olulisem suhtuda mõistlikult päikesekaitsesse. Piirake päikese käes veedetud aega, hoiduge sellest kõige intensiivsematel tundidel ja kandke võimalusel kaitseriietust ning kübaraid. See on eriti oluline, kui teil on geneetiline kalduvus melasmale (st seda esineb teie perekonnas), te olete rase, võtate rasestumisvastaseid tablette või teisi hormoonlisandeid.