Küüneseen

Küüneseen ehk onühhomükoosi laserravi

Küüneseene ravi algab esmalt korrektsest diagnoosist. Dermatoloog hindab küünekahjustuste ulatust ning võtab vajadusel küünekaape laboratoorseks uuringuks, sest mitte kõik küüneplaadi muutused ei ole põhjustatud seeninfektsioonist. Kui seenhaigus ei kinnitu, laserravi ei alustata. Onühhomükoosi olemasolul saab rakendada laserteraapiat, mis annab kuni 95%-lise tervenemise. Laserteraapia sobib neile onühhomükoosi patsientidele, kellele süsteemne tablettravi mingil põhjusel ei sobi, on olnud ebaedukas või on vastunäidustatud. Paranemine sõltub patsiendi individuaalsetest näitajatest, hea ravitulemuse eeluseks on patsiendi ja arsti koostöö. Hea raviefekti tulemuseks on protseduuri nõuete ning arsti soovituste täpne järgimine,  samuti on vajalik käia ettenähtud järelvisiitidel ning viia läbi korduvad laboratoosed uuringud raviefekti hindamiseks.

Milles protseduur seisneb?

Küüneseene laserravi  steriliseerib küüneplaadi ja hävitab seal elutseva seeneniidistiku. Selleks kasutame  pikaimpulsilist neodüümlaserit Fotona Dynamis ND:Yag. Laserkiir suunatakse kahjustatud küüneosale, kus tekib lokaalne temperatuuri tõus 50–55 kraadi, mis omakorda põhjustab valgu kalgendumise ja seeneniidistiku hävimise. Protseduuriga kaasnevat kuuma tunnet saame leevendada külma puhuri abil.

Laserteraapia kuur koosneb 4-6 ravi seansist intervalliga 1-2 nädalat.

Enne protseduuri:

Esimesele dermatoloogi vastuvõtule tulles palume kaasa võtta kõik varem läbiviidud arstlike ekspertiiside otsused ja laboratoorsete analüüside tulemused (kui sellised olemas on). Enne arstlikule läbivaatusele tulemist ei tohi küüne kahjustatud osa ära lõigata ega seda seenevastaste preparaatidega määrida. Küünelakk tuleb eemaldada juba paar päeva enne esimest visiiti (vahetult enne visiiti laki eemaldamisel võib küünelaki eemaldaja rikkuda  laborianalüüsi tulemusi). Väga oluline on anda arstile täielik ülevaade sellest, milliste meetodite ja vahenditega patsient varem küüneseent ravis.

Peale protseduuri:

Laserprotseduur steriliseerib küüne ning hävitab seeneniidistiku, kuid ei enneta kuidagi reinfektsiooni. Seetõttu on ülioluline järgida arsti soovitusi korduva nakatumise vältimiseks. Küüned, eriti varbaküüned kasvavad üpris aeglaselt, mistõttu antakse patsiendile jalgade hoolduseks ja reinfektsiooni vältimiseks soovitused ajani, kuni kahjustunud küüneplaat on välja kasvanud. Juhiseid antakse jalgade a-ja antiseptika, jalanõude desinfitseerimise, sokkide töötlemise, igapäevase nahahoolduse režiimi osas. Valitud ravimeetodi õigsust ja selle tõhusust kontrollitakse fotode võrdlemise teel ja laboratoorsete uuringutega 3., 6. ja 12. kuul pärast ravi lõppemist.