Kuiv nahk

Käes on aeg, kus kõige sagedamini seisame silmitsi kuivast nahast tingitud probleemidega. Selle põhjusteks on peamiselt külm õhk väljas ja keskküttest tingitud kuiv õhk toas. Seega vajab me nahk rohkem kui kunagi varem kaitset külma ja niiske õhu ning tuule eest ja niisutust naha kuivuse raviks ja ennetuseks.

Dr Mari Laasma laser- ja ilukliinikus kasutame spetsiaalseid naha niiskuse mõõdikuid, et objektiivselt hinnata kliendi naha niiskustaset enne ja pärast niisutavaid protseduure. 

Kuiv nahk on sageli ka tundlik, kuid tundlikkuse põhjus ei ole alati nahakuivus. Vahel ongi nahk lihtsalt tundlik, isegi kui on hästi niisutatud. Just pinnakuivus on külmakraadide tõttu hetkel meie klientide kõige levinum nahamure. Pindkuiva naha all võib aga peituda hoopiski rasune  nahk. 

Teinekord on keeruline mõista, kas tegemist on kuiva või pindkuiva nahaga. Seepärast tehakse naha eest hoolitsemisel tihti palju vigu, mistõttu jääb esialgne nahaprobleem sageli lahenduseta. Meie spetsialisti ülesandeks ongi teha spetsiaalsete nahadiagnostika aparaatidega kindlaks, millise probleemiga on tegemist ja kuidas seda ravida. 

Üks sagedasemaid probleeme, mida kliinikus samuti sageli näeme, on dr. Laasma sõnul see, et kliendid püüavad olla liiga “tublid” ja kasutavad ohtralt mitmeid aktiivainetega näohooldustooteid korraga (retinool, happed jne), mis paraku võivad nahka liigselt kuivatada ja tekitada ülitundlikkust. Vale nahahooldus võib aga kahjustada naha mikrobioomi, mistõttu nahk muutub veelgi kuivemaks, karedamaks ja punetavamaks. 

Kuivnahksus

Kuivnahksus ehk xerosis cutis on naha hüdrolipiidide vähesus.

Seda iseloomustab lipiidide ja/või hüdrolipiidsete ühendite (naturaalsed nahka niisutavad ühendid) vähenenud hulk ja/ või kvaliteet.

Kuivnahksuse esinemissagedus suureneb seoses vanusega, kuid kuiva nahka võib esineda ka lastel ja noorukitel. Nahakuivuse tunnusteks on  kuiv nahk, naha ketendus, karedus ja kahvatus. Kuivnahksus põhjustab ka naha  elastsuse vähenemist, paksenemist, kortsusid, naha punetust ja lõhesid. Lisaks võib nahal esineda pingetunnet, sügelust ja valulikkust. Nahakuivust  võib esineda  üle kogu keha, ent tavaliselt on kõige enam haaratud piirkonnad, kus on vähe  rasunäärmeid (jalad, käsivarred, käed  ja jalalabad).

Millest naha kuivus tekib?

Nahk koosneb 95% ulatuses veest. Seda kaitseb epidermises paiknev hüdrolipiidkiht (joonis 1). Naha loomuliku kaitsebarjääri moodustavad 15–20 korneotsüütide kihti (joonis 2). Naha kuivus  on  seotud selle loomuliku  barjäärifunktsioonihäirega ja/või nahka  niisutavate tegurite  puudulikkusega, mis põhjustavad naha hüdratatsiooni vähenemist.

Mis võivad olla kuivnahksuse põhjused?

  • Välised tegurid  (madal temperatuur, vähene õhuniiskus, intensiivne päikesevalgus, kokkupuude ärritavate ainetega - nt juuksurid, õendustöötajad, koristajad - , naha liigne puhastamine/pesemine, liiga sagedane pikaaegne kuum dušš või vann)
  • Kehasisesed tegurid (meno- ja andropaus, rasedus, diabeet, kilpnäärme üle- ja alatalitlus)
  • Pärilikkus
  • Rasedus
  • Toitumine (küllastumata rasvhapped ja vitamiinid)
  • Hormoonid
  • Suitsetamine

 

Vanus

Naha vananedes aeglustuvad selles toimuvad protsessid ja väheneb lipiidide tootmine. Muu hulgas väheneb nii naha veesisaldus kui ka hüaluroonhappe sisaldus. Need tegurid põhjustavad nahakuivust, mis omakorda kiirendab naha vananemist ning peente kurdude ja kortsude teket.

Kuidas kuivnahksust ravida?

1. Nahahooldusvahendid

Ravi hõlmab naha niisutamist, lipiidide barjääri taastamist ja veekao vältimist lipiidkihimoodustamise abil naha pinnale. Kõige lihtsam ja olulisem on selleks õigete nahahooldusvahendite regulaarne kasutamine. Kuiva naha baashoolduseks kasutatavad toopilised dermokosmeetilised tooted sisaldavad aktiivseid ühendeid, millel on niisutav, lipiidisisaldust taastav, kaitsekihti tekitav, nahka rahustav  ja/või  sügelusevastane toime. 

2. Nahka süstitavad preparaadid 

 

3. Naha niisutus laseriga HydraLase™ Silk

HydraLase Silk protseduuri esimeses etapis tehakse Fotona laseri kõige uuema seadme X-Restart abil naha sisse mikrokanalid. Teises etapis teostatakse õrn ja kontrollitud naha pindmine laserkoorimine, mis aitab vähendada surnud naharakkude kihti nahal, stimuleerides samal ajal naha mikrovereringet ja uuenemist. Protseduuri lõpus viiakse nahka hüaluroonhappe seerum, mis läbi laseriga tekitatud mikrokanalite imendub kiiresti pärisnahka (dermasse). Protseduuri tulemusel imenduvad paremini ka koduses hoolduses kasutatavad kreemid ja seerumid, nahk on märgatavalt ja tuntavalt niisutatum, säravam, siledam ja ühtlasema jumega. Taanduvad mikrokortsud ning naha kuivusest tingitud ebatasasused ja karedus. Nahk muutub siidiseks ja siledaks. 

Soovitused kuiva naha puhul:

  • Juua iga päev piisavalt vett
  • Olla kuumas vannis maksimaalselt 5-10 minutit ning vältida pikaaegset kokkupuudet veega
  • Kõige parem on nahka niisutada siis, kui see on puhas ja kergelt niiske, näiteks pärast vanniskäiku või dušši
  • Vältida mullivanne
  • Kasutada väheste allergeenidega ja lõhnaainetega tooteid 
  • Vältida kuuma, eelistada leiget vett naha puhastamiseks
  • Puhastada nahka maksimaalselt 2 korda päevas
  • Mitte kasutada tugevatoimelist seepi, mis eemaldab nahapinnalt lipiide
  • Kasutada õrna, mitteleeliselist pesuvahendit ja lipiidisisaldust taastavat seepi või duši- ja vanniõli
  • Vältida naha hõõrdumist
  • Eelistada naturaalseid materjale nagu puuvill, siid
  • Vältida väga kuumi ja vürtsikaid toite, suurtes kogustes kuumi jooke ja alkoholi
  • Vältida kuiva, kuuma või väga külma keskkonda ja olulisi temperatuuri kõikumisi, tuulutada tube vähemalt kord päevas
  • Keskküttega ruumides kasutada spetsiaalset niisutit, lennukis või muul moel pikemalt sõidus olles pista kotti niisutav sprei!
  • Kaitsta nahka päikese, külma ja tuule eest!